5 důvodů proč poslouchat podcasty

Obsahu je na internetu opravdu hodně. Nabízí se až otázka, který druh obsahu si z toho všeho vybrat. Za mě to jsou jednoznačně podcasty. Následující řádky popisují 5 důvodů, proč poslouchat podcasty.

1. Je to jediný obsah, který jde opravdu do hloubky

V dnešní době toho na internetu konzumujeme opravdu hodně. Na instagramu zvládáme stovky fotek denně. Na jednu fotku nám stačí přibližně 2 sekundy. Co nám taková fotka opravdu předá? Řekl bych, že nic moc. To samé můžeme říct o příspěvcích na facebooku, které jsou zpravidla velice krátké a spíše jen informativní. Twitter? Krátké zprávy o 280 znacích. A ještě tu máme youtube, který si naší pozornost vyžaduje na delší dobu. Ale stejně, aby u toho divák vydržel, jsou videa zhruba 15 minutová a o žádné velké hloubce se nedá příliš bavit. Podcasty svému obsahu dávají čas a to je obrovská výhoda. Při rozhovorech můžeme jít opravdu do hloubky, neboť se nikam nespěchá. Podstata rozhovoru tak dostane svůj potřebný čas, který pomůže k vykrystalizování základní a inspirativní myšlenky.

2. Rozšíříš si všeobecný přehled

Podcasty nabízí jednoduchou možnost, jak se dozvědět něco nového, či jak poznat nové lidi. Na internetu se nachází obrovské množství podcastů na různá témata s různými lidmi. V každém dalším podcastu, který si poslechneš, se určitě seznámíš s novou myšlenkou, novou osobností, novou aktivitou, nebo třeba s novou zajímavou firmou.

Například v této epizodě s Alešem Pospíšilem se můžeš dozvědět něco o výběrové kávě, nebo o magazínu European Coffee Trip.

3. Zlepšíš se v jazycích

Tento bod platí více pro zahraničí podcasty, než pro ty naše české. Je samozřejmé, že při poslouchání zahraničních podcastů si v každodenním kontaktu s cizím jazykem. To ti může pomoci v jeho udržování, ale i v jeho zdokonalování. O českých podcastech to už platí méně, ale určitě ne vůbec. Mě osobně na podcastech vždy fascinovalo, jak jsou účastníci rozhovoru schopní skládat dlouhé a smysluplné věty, kterou vedou k dokonalému vyjádření podstaty věci. I taková schopnost je součástí jazyka a já věřím, že i v tom ti mohou podcasty pomoci se zlepšit.

4. Je to jediný obsah, který si nevyžaduje tvou plnou pozornost

Díky tomu, že jsou podcasty pouze audio obsahem, tak ti při jejich poslouchání dovolují dělat paralelně i něco jiného. V tom já osobně vidím neskutečnou výhodu. Když jsem chodil běhat, vždy jsem si k tomu pustil hudbu. Přišlo mi ale, že marním čas, který se mi tu nabízí. Místo hudby si teď pouštím podcasty. Dělám tak něco dobrého pro své zdraví a ještě se dozvídám něco nového. To samé může platit pro chození do fitka, vaření, uklízení, jízdu v MHD a jiné. Z nutným a vlastně i nudným činností se tak stávají chvíle osobního obohacení.

5. Je to velice dobrý zdroj motivace

Určitě se ti někdy stalo, že jsi na své cestě životem ztratil motivaci. Věřím, že se to každému občas stane. Pak je dobré, když člověk může sáhnout po nějakém opravdovém zdroji inspirace, který mu pomůže ztracenou motivaci zase nabýt. V podcastech účinkuje obrovské množství lidí, kteří v životě něco dokázali. Dost často hovoří o tom, že to vůbec nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Z takových příběhů je pak radost čerpat motivaci a inspiraci.

Hledáš motivaci? Tak to určitě zkus epizodu s Jakubem Jarolímem, mistrem světa v ploutvovém plavání. Vsadím se, že po poslechnutí nebudeš mít jinou šanci než se pustit do akce!


Souhlasíš se mnou? Napadají tě ještě nějaké další důvody? Popřípadě máš na podcasty jiný názor? Určitě to napiš zde do komentářů nebo mi dej vědět na mém Twittru Kontakt na Twitter samuel_dusek. Rád si o tom popovídám 🙂!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.