Podcast Life Engineering

Český podcast Life Engineering si klade za cíl, abychom společně s posluchači byli na konci každé epizody zase o trochu lepšími lidmi. Tohoto cíle bych chtěl dosáhnout prostřednictvím rozhovorů se zajímavými, i když třeba méně známými lidmi z České republiky, kteří si utváří svou vlastní cestu životem, jež je odlišná od klasického modelu odmaturuj, získej diplom a najdi si dobrou práci.

Český podcast Life Engineering

Formát podcastu Life Engineering

Jak jsem již psal v úvodu, v mém podcastu uslyšíte vždy rozhovor mne společně s mým hostem. Snažím se si zvát hosty, kteří ve svém životě něco budují, či tvoří, popřípadě hosty, kteří si jdou tvrdě za svým cílem. Každý rozhovor je dlouhý zhruba 60 minut, během kterých s hostem většinou proberu jeho příběh, jak se dostal k tomu co dělá, co se třeba v životě naučil, nebo co by poradil lidem, kteří chtějí s něčím začít, ale neví jak na to nebo jen třeba čekají na tu správnou chvíli. Tady bych rád dodal, že správná chvíle je tady a teď!

V podcastu Life Engineering jste už mohli slyšet:

Vize podcastu Life Engineering

Vizi mého podcastu jsem popsal již v úvodu této stránky. Myslím si ale, že je vhodné ji řádně nadefinovat ještě jednou.

Cílem mého podcastu je, abychom já společně s posluchači byli na konci každé epizody zase o trochu lepšími lidmi. Aby nás každá epizoda někam posunula a něco nového naučila. Toho chci dosáhnout pomocí rozhovorů se zajímavými, i když třeba méně známými lidmi z České republiky, kteří si utváří svou vlastní cestu životem.

Proč jsem se rozhodl tvořit český podcast Life Engineering

Důvodů, proč jsem se rozhodl podcast Life Engineering tvořit, je více. Pokusím se je sepsat v následujících několika bodech.

1. Můžu tak něco tvořit, něco budovat

Vždy jsem chtěl něco tvořit. Obsahu, který lze na internet tvořit je hodně. Mít svůj blog, být aktivní na instagramu, mít svůj youtube kanál a jiné. Všechen tento obsah může být smysluplný, ale myslím, že právě z důvodů, které popisuji na mé stránce Co je to podcast, mě podcasty přitahují nejvíce. Je to totiž jediný obsah, který nabízí opravdový prostor jít do hloubky a o to se při každém rozhovoru snažím. Navíc nevyžaduje posluchačovu plnou pozornost, takže není problém si jít třeba zaběhat, nebo vařit při poslouchání oběd. V tom já vidím obrovské plus.

2. Je to možnost, jak se seznámit se zajímavými lidmi

Formátem mého podcastu je rozhovor mne se známou i méně známou, ale zato zajímavou osobností z České republiky. Je samozřejmě potřeba se k takovým lidem nějak dostat. Myslím si, že pozvání do podcastu přijmou spíše, než třeba pozvání jen tak na kafe. Podcasty mají i pro zpovídanou osobu určité plus. Minimálně to, že se o něm/ní dozví další lidé, kteří ho/ji před podcastem třeba vůbec neznali. Navíc si myslím, že je to skvělý způsob, jak se člověk může o sobě hodně dozvědět a utřídit si své vlastní myšlenky.

Díky mému podcastu jsem se například seznámil s Alešem Pospíšilem, který společně se svým kolegou Radkem Nožičkou založil internetový magazín o výběrové kávě European Coffee Trip.

Já při nahrávání podcastu s Alešem Pospíšilem

3. Lépe se člověk naučí mluvit a vyjadřovat své myšlenky

Nikdy mě nepřestane udivovat, jak někteří lidé (a toho jsem si všiml právě při poslouchání zahraničních podcastů) dokáži formulovat své myšlenky. Dostanou otázku, na kterou třeba vůbec nebyli připraveni, ale stejně jsou schopní na ní dát odpověď 10 minut dlouhou, která má hlavu a patu a ani jedním slovem si při tom nepřeřeknou. To je pro mě umění, kterého bych chtěl, za pomocí mého podcastu, dosáhnout.

4. Lépe se člověk naučí naslouchat a reagovat

K schopnosti dobře odpovídat na otázku samozřejmě platí i schopnost umět dobře naslouchat. Já osobně neznám horší rozhovor, než při kterém jeden mluví o koze a druhý o voze. Myslím, že už z jakési úcty k tázajícímu by člověk měl odpovídat na to, na co se je opravdu tázán. Existují ovšem dva případy.

  1. Člověk si myslí, že odpovídá na otázku, která mu byla položena, ale mýlí se, neboť ji špatně pochopil – špatně naslouchal.
  2. Člověk si myslí, že odpovídá na otázku, která mu byla položena, a nemýlí se, neboť ji dobře pochopil – dobře naslouchal.

Schopnost být vždy tím druhým případem rovněž považují za umění, které bych si chtěl, za pomocí mého podcastu, osvojit.

5. Tvořit vlastní podcast je způsob, jak naší společnosti přispět něčím užitečným

Jeden z mých nejoblíbenějších citátů, který ve mě opravdu silně rezonuje je:

„Every man is responsible for everything that happens to him and for everything that happens to anyone else.“

Což by se volně dalo přeložit jako:

„Každý je zodpovědný za to, co se mu stane, a také za to, co se stane všem ostatním.“

Nevím jestli existuje citát, který má více úrovní jako tento, ale myslím, že jedna ta úroveň by mohla být, že člověk by měl společnost nějakým způsobem obohacovat, dělat ji lepší. Myslím, že tvorba podcastů s kvalitním a zajímavým obsahem je způsob, jak společnosti přispívat něčím užitečným. Dokáži si představit, že příběh osoby vystupující v podcastu inspiruje poslouchajícího a pozitivně tak ovlivní jeho život.


Tak jo. Doufám, že teď máš lepší představu o čem můj podcast je, jaká je jeho vize a proč jej tvořím. Co si o mém podcastu myslíš ty? Líbí se ti takový formát? Máš nápad na zlepšení? Určitě mi dej vědět tady v komentářích nebo třeba na Twittru samuel_dusek. Budu se těšit!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.