Co jsou podcasty?

Podcast je forma audio obsahu, která je velice podobná rozhlasovému vysílání. Podcast si ale můžete pustit kdekoli a kdykoli, neboť médiem, pomocí kterého se podcasty šíří je internet. Konkrétní podobu podcastu lze jen těžko popsat, neboť existuje nespočetné množství formátů a hlavně také tvůrců. Velice často se jedná o rozhovor dvou i více lidí na nějaké zajímavé téma. Tímto tématem zpravidla bývá cesta životem zpovídaných lidí, kteří jsou něčím zajímaví, kteří nějakým způsobem vyčnívají z davu. Tento formát jsem si i já zvolil pro svůj podcast – Life Engineering. V České republice se podcastům ještě nedostalo takové pozornosti, jako v zahraničí (to je určitě z většiny dáno velikostí trhu), ale věřím, že se to u nás časem zlepší a právě pomocí mého podcastu bych tomu rád pomohl.

Proč podcasty poslouchat?

1. Podcast je jediný obsah, který jde opravdu do hloubky

V dnešní době toho na internetu konzumujeme opravdu hodně. Na instagramu zvládáme stovky fotek denně. Na jednu fotku nám stačí přibližně 2 sekundy. Co nám taková fotka opravdu předá? Řekl bych, že nic moc. To samé můžeme říct o příspěvcích na facebooku, které jsou zpravidla velice krátké a spíše jen informativní. Twitter? Krátké zprávy o 280 znacích. A ještě tu máme youtube, který si naší pozornost vyžaduje na delší dobu. Ale stejně, aby u toho divák vydržel, jsou videa zhruba 15 minutová a o žádné velké hloubce se nedá příliš bavit. Podcasty svému obsahu dávají čas a to je obrovská výhoda. Při rozhovorech můžeme jít opravdu do hloubky, neboť se nikam nespěchá. Podstata rozhovoru tak dostane svůj potřebný čas, který pomůže k vykrystalizování základní a inspirativní myšlenky.

2. Rozšíříš si všeobecný přehled

Podcasty nabízí jednoduchou možnost, jak se dozvědět něco nového, či jak poznat nové lidi. Na internetu se nachází obrovské množství podcastů na různá témata s různými lidmi. V každém dalším podcastu, který si poslechneš, se určitě seznámíš s novou myšlenkou, novou osobností, novou aktivitou, nebo třeba s novou zajímavou firmou.

3. Zlepšíš se v jazycích

Tento bod platí více pro zahraničí podcasty, než pro ty naše české. Je samozřejmé, že při poslouchání zahraničních podcastů si v každodenním kontaktu s cizím jazykem. To ti může pomoci v jeho udržování, ale i v jeho zdokonalování. O českých podcastech to už platí méně, ale určitě ne vůbec. Mě osobně na podcastech vždy fascinovalo, jak jsou účastníci rozhovoru schopní skládat dlouhé a smysluplné věty, kterou vedou k dokonalému vyjádření podstaty věci. I taková schopnost je součástí jazyka a já věřím, že i v tom ti mohou podcasty pomoci se zlepšit.

4. Je to jediný obsah, který si nevyžaduje tvou plnou pozornost

Díky tomu, že jsou podcasty pouze audio obsahem, tak ti při jejich poslouchání dovolují dělat paralelně i něco jiného. V tom já osobně vidím neskutečnou výhodu. Když jsem chodil běhat, vždy jsem si k tomu pustil hudbu. Přišlo mi ale, že marním čas, který se mi tu nabízí. Místo hudby si teď pouštím podcasty. Dělám tak něco dobrého pro své zdraví a ještě se dozvídám něco nového. To samé může platit pro chození do fitka, vaření, uklízení, jízdu v MHD a jiné. Z nutným a vlastně i nudným činností se tak stávají chvíle osobního obohacení.

5. Je to velice dobrý zdroj motivace

Určitě se ti někdy stalo, že jsi na své cestě životem ztratil motivaci. Věřím, že se to každému občas stane. Pak je dobré, když člověk může sáhnout po nějakém opravdovém zdroji inspirace, který mu pomůže ztracenou motivaci zase nabýt. V podcastech účinkuje obrovské množství lidí, kteří v životě něco dokázali. Dost často hovoří o tom, že to vůbec nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Z takových příběhů je pak radost čerpat motivaci a inspiraci.

Podcasty, které doporučuji

Pokud stále váháte nad tím, co to podcast vlastně je, zkuste si poslechnout některou epizodu od těchto tvůrců. Je to výběr mých nejoblíbenějších podcastů, které můj život již nějakou dobu dělají zajímavějším.

1. The Tim Ferriss Show

The Tim Ferriss Show - Podcast Tima Ferrise

The Tim Ferris Show je podcast Tima Ferrisse, ve kterém si klade za cíl (jak on sám říká) rozebrat na kousíčky ty nejlepší ve svém oboru. Tim Ferriss je velice známý pro svou chuť experimentovat a učit se novým věcem. Své zkušenosti, postřehy a myšlenky z těchto experimentů sdílí na svém blogu tim.blog. Jeho podcast byl 3x oceněn jako „Best of iTunes“ a i nadále pravidelně dosahuje prvních příček. Neváhej si poslechnout některou z jeho epizod. Má doposud nejoblíbenější je s Davidem Heinemeierem Hanssonem.

2. The James Altucher Show

The James Altucher Show - Podcast Jamese Altuchera

The James Altucher Show je podcast James Altuchera, který má velice podobný formát jako Tim. James ve svých podcastech zpovídá známé osobnosti ze světa podnikání, showbusinessu, sportu a dalších zajímavých odvětví. Spíše než interviewu se tento podcast podobá dialogu, což tvrdí i sám James. Během rozhovorů se James snaží velice často přispívat svými poznatky a myšlenkami. Z celého rozhovoru pak máš pocit jakoby si seděl u stolu s Jamesem a jeho hostem, jakoby si byl jeho součástí. James Altucher pravidelně píše na svůj blog, kde můžeš najít i poznámky k jeho epizodám. Má nejoblíbenější epizoda je se Scottem Gallowayem na téma facebook, amazon, apple a jiní giganti.

3. Podcast Proti Proudu

Podcast Proti Proudu - Podcast Dana Tržila

Proti Proudu je podcast Dana Tržila, což je člověk, který se rozhodl věnovat podcastům na fulltime. Za to Dana Tržila opravdu hodně obdivuji, neboť na tak malém trhu, jako je Česka republika, je to velice odvážný krok. Formátem jeho podcastu je opět rozhovor Dana se zajímavými lidmi z naší domoviny, která má opravdu co nabídnout. Dan Tržil se věnuje ne jen svému podcastu, ale produkuje i podcasty na zakázku, třeba pro firmu Red Bull. Má nejoblíbenější epizoda byla doposud s Erikem Taberym, šéfredaktorem týdeníku Respekt.

Další tipy na skvělé české podcasty najdeš v tomto článku – Seznam tvůrců českých podcastů.


Tak jo. Doufám, že teď máš lepší představu o tom co podcast je a co podcast není. Snad si na základě tohoto článku i nějaký poslechneš. A třeba i ten můj – Life Engineering. Určitě mi dej vědět, tady v komentářích nebo třeba na Twittru  samuel_dusek. Budu se těšit!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.