Co zlepšit? Ponaučení z první epizody

Podcast je online. První epizoda s Kryštofem Novákem je venku a na dalších se pracuje. V tomto článku bych rád shrnul několik věcí, které bych chtěl do dalších epizod vylepšit a trochu mě mrzí, že jsem je nepodchytil už v epizodě s Kryštofem. Ale ve finále o tom to přeci je. Vzít si ponaučení se z chyb předešlých, ujistit se, že už se znovu nestanou a posunout se tak zase o něco dál.

Co bych tedy rád do dalších epizod vylepšil?

1. Kvalita zvuku

Možná jste si všimli pár neduh na kvalitě zvuku v epizodě s Kryštofem. Konkrétně mě mrzí tzv. „popping sounds„. Jedná se o na poslech nepříjemné zvuky, které vznikají rychlými nárazy vzduchu na mikrofon. V podcastu je můžete často slyšet u slov, které začínají na písmeno „p“ nebo při smíchu. I přes to, že jsem se je snažil při editaci podcastu v programu Audacity odstranit, pořád jsou značně slyšet a jsou opravdu nepříjemné.

Naštěstí jejich odstranění není vůbec složité. Při nahrávání audio záznamu stačí použít tzv. pop filtr. Ten se dá pořídit do pár stovek korun, ale dá se také jednoduše vyrobit. Do příštího nahrávání si tedy zahraji na domácího kutila dva takové filtry si vyrobím.

Jinak jsem s kvalitou zvuku opravdu spokojený. Myslím, že mikrofon Samson Go Mic, který jsem si pro nahrávání vybral, výborně plní svůj účel.

2. Nastavení nahrávání

Další věc, které mě opravdu mrzí je, že jsem při nahrávání nastavil vysokou úroveň zvuku, při které mi mikrofon vypíná, aby nezachytával případný šum. To občas ale znamenalo, že mi mikrofon vypnul i v případě, kdy jsem sice mluvil, ale málo nahlas na to, aby to mikrofon zachytil. V epizodě s Kryštofem mi tak chybělo pár částí našeho rozhovoru, při kterých jsem mluvil já. Kryštof ale naštěstí mluvil vždy dost hlasitě, takže z jeho strany jsem o nic nepřišel a ve finále se to dalo sestříhat i bez mých částí, ale myslím, že první epizoda tím bohužel trochu utrpěla.

Při nahrávání dalších epizod zkusím tuto hranici hlasitosti, při které se mikrofon sám vypne, snížit na nižší úroveň, nebo možná i úplně vypnout. To ještě uvidím.

3. Moje účast v podcastu

Co mě dále mrzí je, že jsem se v průběhu celého podcastu do rozhovoru příliš nezapojoval. Mým přáním je, aby každá epizoda byla spíše jakýmsi dialogem dvou lidí, než aby měla čistě formát otázka odpověď, jak to bylo s Kryštofem. Věřím ale, že to je jakási dovednost, kterou lze vypilovat nahráváním dalších epizod.

Tyto tři věci mě při zpracovávání epizody s Kryštofem trkly do hlavy asi nejvíce. Bohužel už se s nimi nedalo nic dělat, ale dá se z nich dobře poučit a do příště na nich zapracovat. Ale jak jsem psal na začátku tohoto článku, o tom to přeci jen je. Z chyb se poučit a zajistit, aby se už neopakovaly.


Poslechl/a sis první epizodu mého podcastu? Máš nějaké podobné postřehy, které by mi mohly do dalších epizod pomoci? Určitě to napiš zde do komentářů nebo mi dej vědět na mém Twittru Kontakt na Twitter samuel_dusek. Rád si je vyslechnu. 🙂

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.