Jak to teď vypadá?

Rozhodl jsem se napsat krátký článek shrnující, jak to teď vypadá s mým podcastem. Myslím, že by mi to mohlo pomoci utřídit si myšlenky a zároveň informovat tebe, jako člověka, který se na můj podcast (doufám) těší.

Co je hotovo, uděláno, rozhodnuto?

1. Název podcastu

Název pro můj podcast jsem vymýšlel opravdu dlouho. Došel jsem však k závěru, že žádná varianta není úplně ta správná. Vymyslet dokonalý název je utopie, které nelze dosáhnout. Nakonec jsem se rozhodl pro název Life Engineering. Myslím, že tento název pěkně vystihuje to, o čem by celý podcast měl být. Měl by být o lidech, kteří si v životě zvolili svou vlastní cestu, o lidech, kteří jsou strůjci vlastního štěstí. Strůjcem je vlastně inženýr, což je člověk, jehož úkolem je vymyslet řešení k danému problému – Engineering. Lze ale chápat život jako problém? Asi je to smutný pohled na život, ale na jisté rovině to určitě lze. Proto ten život – Life. Jak tedy problém v podobě života, který nám byl dán, vyřešit co nejlépe? Doufám, že odpověď na tuto otázku mi můj podcast přinese.

2. Internetové stránky

K vytvoření internetových stránek jsem využil platformu wordpress. Je to velice jednoduchý nástroj, který člověku pomůže svépomoci vytvořit pěkně vypadají a funkční webové stránky. Celé stránky se snažím vést opravdu přehledně a jednoduše, neboť věřím, že právě v jednoduchosti je síla. Některé části mých stránek bude ještě potřeba patřičně upravit s uvedením prvních epizod podcastu.

Účelem mých stránek je představení a distribuce mého podcastu, jednotlivých epizod a hostů. Zároveň chci, aby sloužily i jako můj deník (blog), ve kterém budu shromažďovat své myšlenky spjaté s podcastingem obecně, ale třeba i myšlenky spjaté s mým životem.

3. Hudba

Hudba byla ze začátku oříšek. Existují asi tři možnosti, jak hudbu pro svůj podcast získat.

1) Vytvořit si ji své pomoci. To v mém případě moc nepřipadalo v úvahu, neboť s tím mám naprosto nulové zkušenosti a učit se to by se rozhodně časově nevyplatilo a ani to není mým cílem.

2) Zakoupit si již vytvořenou hudbu ze serverů jako audiojungle.net. Musím říct, že vyznat se ve všech těch licencích není zrovna jednoduché. Věřím však, že se mi to povedlo a na základě mých poznání jsem usoudil, že nejlepší bude možnost číslo 3.

3) Poptat se mezi mými známými, kamarády či přáteli jestli by někdo nebyl ochotný mi hudbu vytvořit. Musím říct, že jsem byl velice mile překvapen kolik lidí se mi ozvalo. Nakonec jsem se domluvil s Františkem Řípou (DJ Meph), který vyřešil všechny mé problémy s hudbou spojené. Vytvořil pro mě parádní intro i outro jingly a podkresovou hudbu s doživotní licencí, což pro mě byla doslova výhra v loterii. Tímto bych mu chtěl za to moc poděkovat.

Ukázku si můžeš poslechnout zde:

Mám k dispozici ještě pár podobných stop. Se všemi budu ještě nějakým způsobem pracovat, aby to vše hezky zapadlo do konceptu mého podcastu.

4. Thumbnail

Každá aplikace, přes kterou se dají podcasty poslouchat, vyžaduje obrázek (thumbnail) podcastu. Jakousi značku, či grafické představení podcastu. Tady jsem měl úplně stejný problém jako s hudbou. Opět jsme měl tři možnosti.

1) Vytvořit si thumbnail sám. I když rád fotím a upravuji fotky (@terez.a.samuel), tak rozhodně nejsem grafik. Nějaké pokusy byly, ale nic s čím bych byl aspoň trochu spokojený, natož, aby to pak sloužilo, jako grafická reprezentace mého podcastu.

2) Zkusit online služby jako 99designs.com, nebo jiné služby, které vám dovolí navrhnout si vlastní logo s pomocí algoritmů. Na zatáček ale určitě do mého podcastu nechci investovat takové peníze. Tato varianta tedy nepřipadala v úvahu.

3) Obrátit se na mé kamarády. Konkrétně jsem se obrátil na Kryštofa Nováka, který mi pomohl vytvořit naprosto jednoduchý thumbnail, se kterým jsme oba spokojení. Tímto mu za jeho pomoc moc děkuji!

5. Nahrávací technika

Dlouho jsem pročítal různé návody, jak nejlépe nahrávat podcast, s jakou technikou a s jakými programy. Vybrat ten správný mikrofón pro nahrání v dobrém poměru cena / výkon mi nakonec pomohla vybrat videa na youtube. Nechci do svého podcastu ze začátku moc investovat, ale zároveň chci, aby kvalita zvuku byla opravdu dobrá. Často se mi stává, že nějaký podcast přestanu poslouchat z důvodu špatné kvality zvuku. Z amazonu jsem si, na základě všech recenzí a doporučení, nakonec objednal mikrofon Samson go mic. Jsem hodně zvědavý, jak to s tímto mikrofonem půjde. To ale určitě brzy zjistím.

Pro nahrávání a editace zvukových stop mám vybraný program Audacity, což je jednoduchý open source program pro práci se zvukem.

Mým přáním je nahrávat většinu podcastu tváří v tvář. Myslím si, že podcast je pak kvalitnější jak co se kvality týče, tak i obsahu. Je mi ale jasné, že to ne vždy bude možné. V takovém případě mám pro nahrávání podcastů přichystaný Skype, což je jednoduchý prográmek pro hovory přes internet.

6. První host

Do první epizody mého podcastu jsem si pozval svého nejlepšího kamaráda Kryštofa Nováka. Kryštof pracuje ve společnosti prodiscgolf.cz, což je internetový obchod s potřebami pro discgolf. Discgolf je relativně mladý sport, který je v České republice momentálně na vzestupu. Kryštof je jeden z hlavních ambasadorů toho sportu u nás a taky se mu v něm velice dobře daří. V roce 2017 se stal mistrem České republiky a rovněž vyhrál první discgolfovou ligu České republiky. Je také členem elitního Discmania teamu, což je mezinárodní discgolfový tým podporovaný společnosti Discmania.

Jsem rád, že Kryštof mé pozvání přijal. Myslím, že z toho, že jsme velice dobří přátelé, může můj podcast hned ze začátku benefitovat. Jednak je Kryštof velice zajímavý člověk, který má co předat dál. Já sám jsem se toho od něj hodně naučil a stále učím. Také si myslím, že před Kryštofem nebude takovou roli hrát tréma, takže si tak formu rozhovoru budu moc dobře vyzkoušet, aniž bych měl zbytečné obavy, že se něco nevydaří. Posledním velkým plusem je, že Kryštofovi opravdu věřím. Dostanu tak opravdu hodnotnou zpětnou vazbu, která mi určitě pomůže se zlepšit pro další epizody.

Co je potřeba ještě udělat?

1. Domluvit si další hosty

Než jsem se do celého projektu pustil, vytvořil jsem si seznam hostů, se kterými bych rád rozhovor udělal právě proto, že mi jejich život přijde nějakým způsobem zajímavý a inspirující. Tyto seznamy mám vlastně dva. V jednom seznamu mám lidi, kteří jsou pro mě nějakým způsobem dosažitelní. Druhý seznam mám jako vysnění hosté. Ne, že by snad mezi oběma seznamy byl nějaký kvalitativní rozdíl. Spíše jde o to, že k některým lidem bude opravdu složité se dostat. Mým nadcházejícím úkolem tedy je odeslat pozvání několika lidem z prvního seznamu a pokusit se s nimi nějakým způsobem domluvit.

2. Vybrat hosting

Stejně jako vaše webová stránka potřebuje nějaké umístění na internetu, aby k ni mohli ostatní lidé přistupovat, tak toto umístění potřebuje i podcast. Existuje mnoho serverů, které nabízí různé formy hostingu. Opět bude potřeba si všechny formy hostignu dobře nastudovat a vybrat ten nejvhodnější. Zatím se mi jako nejpřijatelnější zdá server buzzsprout.com, ale ještě uvidím.

3. Připravit sociální sítě

Rád bych nějakou formou dával na vědomí, co se s mým podcastem právě děje, kdy vyjde nová epizoda a s kým a podobně. K tomu jsou nejideálnější sociální sítě. Jako primární sociální síť jsem zvolil twitter, kde mě můžete sledovat pod účtem samuel_dusek. Rád bych na twittru vedl veškerou komunikaci s potencionálními posluchači podcastů. Tento účet, ale ještě není pro sdílení mých podcastů připravený a bude ho potřeba značně upravit. Rád bych pro sdílení novinek používal i instagram, kde bych rád sdílel fotky ze zákulisí. Tam mě můžete sledovat pod účtem dusek.samuel. Tento účet, ale ještě taky není pro podcasty připraven a bude třeba ho upravit. Tyto úpravy ale bude vhodné udělat až s publikováním prvních tří epizod.

4. Nahrát 3 první epizody a zeditovat je

Jak již jsem psal na stránce Seznam všech epizod, rád bych úplně poprvé publikoval tři epizody. První bude úvodní, představovací. Nahrát tuto epizodu by neměl být problém. Druhá epizoda již bude s hostem, dříve avizovaným Kryštofem Novákem. Pro třetí epizodu mám pár kandidátů, které ještě bude potřeba kontaktovat, zjistit jestli mají zájem a popřípadě domluvit čas a místo nahrávání. Už teď ale vím, že mě s nahráváním čekají opravdové trable. Opravdu nemám žádné nahrávací studio. Sehnat nějaké dobré, příjemné a hlavně tiché místo k nahrávání bude pěkný oříšek. Ale pevně věřím, že se to v případě každého rozhovoru podaří!

5. Publikovat první tři epizody

Jak bude hotov bod předchozí, tak už nebude bránit nic tomu, abych můj podcast konečně publikoval. K tomuto bodu, ale přeci jen nějaká cesta ještě je. Už teď se na něj ale ohromně těším!


Těšíš se na můj podcast tak jako já? Máš pro mé začátky nějaká doporučení? Určitě to napiš zde do komentářů nebo mi dej vědět na mém Twittru  samuel_dusek. Rád si o tom popovídám 🙂!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.