Jen si tu něco odložím #1

Během obrovského množství podcastů, které jsem si doposud poslechl, jsem měl možnost vyslechnout opravdu velký počet inspirativních a zajímavých myšlenek. Bohužel není v mých silách si je všechny zapamatovat, takže i přes prvotní velké zaujetí upadnou v zapomnění. To mi přijde jako obrovská škoda. Rozhodl jsem se proto založit rubriku s názvem Jen si tu něco odložím, která mi bude sloužit jako odkladiště myšlenek, které mě při poslouchání podcastů opravdu zaujaly.

Na maličkostech záleží

První myšlenka, která mi v nedávné době utkvěla v hlavě pochází z podcastu The James Altucher Show. James Altucher si do svého studia pozval doktora Jordana B. Petersona, což je člověk, kterého je opravdu zážitek poslouchat. Myšlenka z jejich rozhovoru, která mě tak zaujala, by se dala popsat následovně.

Představme si Tondu. Tonda je pracující člověk. Každý pracovní den chodí z práce domů, kde na něj čeká jeho žena. Předpokládejme, že celý proces „příchod domů“ (vejde do dveří, zuje si boty, pozdraví ženu, převleče se a podobně) mu zabere v průměru 15 minut. Teď přijde na řadu trochu matematiky. Pro jednoduchost příkladu uvažujme, že Tonda v průběhu svého života pracoval od svých 20 do 60. Každý den v průběhu 40 let chodil domů z práce a absolvoval „příchod domů“. Rok má 52 týdnů, 4 týdny měl dovolené, takže ve výsledku 40x48x(7-2)x15 minut = 144 000 minut strávil procesem „příchod domů“. 144 000 minut to je 2400 hodin, což je 100 dní. 40 let je 14 600 dní. Procesem „příchod domů“ tak strávil zhruba 0,7 % svého aktivního života.

Na 0,7 % života opravdu záleží

Všechny čísla jsou naprosto smyšlená, ale věřím, že ne tak daleko od reality. Možná se to nezdá ale 0,7 % vašeho života vám zaberou pouze příchody domů. Kolik času vašeho života vám zabere třeba taková dovolená? Řekněme, že průměrná dovolená má 7 dní, to je tedy asi 0,05 %, což je ve srovnání s „příchodem domů“ o dost méně. Závěr této úvahy je takový, že váš život je tvořen právě těmito každodenními maličkostmi, které se vůbec nemusí zdát jako důležité, ale ony ve finále vlastně důležité jsou. Představme si, že Tonda přijde každý den z práce, otevře dveře a najde doma svou ženu sedící u televize, která mu jen řekne ahoj zatímco si Tonda přisedne k ní. Nebylo by pro Tondu lepší kdyby tento „příchod domů“ obsahoval spíše přivítání, polibek na tvář a pár otázek na to, jak se oba celý den vlastně měli? Myslím, že 0,7 % Tondova života by bylo o mnoho lepší a díky tomu i celý Tondův život.

Celý tento příklad je pouze ilustrační. Je ale jasné, že tato úvaha platí pro všechny každodenní činnosti, které vykonáváme. Ranní vstávání, příprava snídaně, přechod z domů do práce či do školy, čas oběda, návrat z práce či ze školy nebo poslední momenty před spaním. Všechny tyto krátké úseky, které vykonáváme každý den, se na první pohled nemusí zdát důležité, ale pokud se nad nimi trošku zamyslíme, tak zjistíme, že jsou to právě tyto okamžiky, které tvoří náš život a od toho, jak budou vypadat a jak je budeme prožívat se může i značně odvíjet kvalita našeho života.

Tahle myšlenka na mě opravdu zapůsobila a značně změnila mé každodenní chování. Třeba ve vás vyvolá podobné pocity.

Jordan B. Peterson

Doktor Jordan B. Peterson je opravdu zajímavý člověk. Velice doporučuji si poslechnout tento podcast, ve kterém si do svého studia pozval doktora Jocko Willink, což je bývalý člen amerických Navy Seals. Tento podcast jsem si pustil asi 4x a určitě se k němu ještě někdy vrátím. Patří k mým nejoblíbenějším.

Tip na závěr

Malý tip. Zkuste si jen tak změřit, kolik času za den strávíte na sociálních sítích a udělejte si stejný modelový příklad jako s Tondovým procesem „příchod domů“. … Strašidelné, že?


Líbí se ti taková rubrika? A co říkáš na tuto myšlenku? Líbí se ti? Nebo to vidíš jinak? Určitě to napiš zde do komentářů nebo mi dej vědět na mém Twittru Kontakt na Twitter samuel_dusek. Rád si o tom popovídám 🙂!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.