Proč jsem se rozhodl pro vlastní podcast

Posloucháním různých podcastů (The Tim Ferriss Show, The James Altucher Show, The GaryVee Audio Experience, Proti Proudu) jsem strávil obrovské množství času. Vždy to však bylo při jiné činnosti, která si nevyžadovala mou plnou pozornost (jízda mhd, běh, uklízení), takže to byl vždy dobře využitý čas. Posledních několik měsíců jsem si však zahrával s myšlenkou, že bych mohl zkusit vytvořit vlastní podcast. Tato myšlenka se mě držela čím dál víc, až jsem se tedy rozhodl, že do toho půjdu a to hned z několika důvodů.

1. Můžu tak tvořit

Vždy jsem chtěl něco tvořit. Obsahu, který lze na internet tvořit je hodně. Mít svůj blog, být aktivní na instagramu, mít svůj youtube kanál a jiné. Všechen tento obsah může být smysluplný, ale myslím, že právě z důvodů, které popisuji na mé stránce Co je to podcast, mě podcasty přitahují nejvíce. Je to totiž jediný obsah, který nabízí opravdový prostor jít do hloubky a o to se při každém rozhovoru chci pokusit.

2. Je to možnost, jak se seznámit se zajímavými lidmi

Formátem mého podcastu bude rozhovor mne se známou i méně známou, ale za to zajímavou osobností z České republiky. Bude samozřejmě potřeba se k takovým lidem nějak dostat. Myslím si, že pozvání do podcastu přijmou spíše, než třeba pozvání jen tak na kafe. Podcasty mají i pro zpovídanou osobu určité plus. Minimálně to, že se o něm/ní dozví další lidé, kteří ho/ji před podcastem třeba vůbec neznali.

Díky mému podcastu jsem se například seznámil s Alešem Pospíšilem, který společně se svým kolegou Radkem Nožičkou založil internetový magazín o výběrové kávě European Coffee Trip.

3. Lépe se člověk naučí mluvit a vyjadřovat své myšlenky

Nikdy mě nepřestane udivovat, jak někteří lidé (a toho jsem si všiml právě při poslouchání zahraničních podcastů) dokáži formulovat své myšlenky. Dostanou otázku, na kterou třeba vůbec nebyli připraveni, ale stejně jsou schopní na ní dát odpověď 10 minut dlouhou, která má hlavu a patu a ani jedním slovem si při tom nepřeřeknou. To je pro mě umění, kterého bych chtěl, za pomocí mého podcastu, dosáhnout.

4. Lépe se člověk naučí naslouchat a reagovat

K schopnosti dobře odpovídat na otázku samozřejmě platí i schopnost umět dobře naslouchat. Já osobně neznám horší rozhovor, než při kterém jeden mluví o koze a druhý o voze. Myslím, že už z jakési úcty k tázajícímu by člověk měl odpovídat na to, na co se je opravdu tázán. Existují ovšem dva případy.

  1. Člověk si myslí, že odpovídá na otázku, která mu byla položena, ale mýlí se, neboť ji špatně pochopil – špatně naslouchal.
  2. Člověk si myslí, že odpovídá na otázku, která mu byla položena, a nemýlí se, neboť ji dobře pochopil – dobře naslouchal.

Schopnost být vždy tím druhým případem rovněž považují za umění, které bych si chtěl, za pomocí mého podcastu, osvojit.

5. Tvořit vlastní podcast je způsob, jak naší společnosti přispět něčím užitečným

Jeden z mých nejoblíbenějších citátů, který ve mě opravdu silně rezonuje je:

„Every man is responsible for everything that happens to him and for everything that happens to anyone else.“

Což by se volně dalo přeložit jako:

„Každý je zodpovědný za to, co se mu stane, a také za to, co se stane všem ostatním.“

Nevím jestli existuje citát, který má více úrovní jako tento, ale myslím, že jedna ta úroveň by mohla být, že člověk by měl společnost nějakým způsobem obohacovat, dělat ji lepší. Myslím, že tvorba podcastů s kvalitním a zajímavým obsahem je způsob, jak společnosti přispívat něčím užitečným. Dokáži si představit, že příběh osoby vystupující v podcastu inspiruje poslouchajícího a pozitivně tak ovlivní jeho život.

6. V České republice to nedělá moc lidí

Podcastů v České republice ještě moc není a myslím, že je to obrovská škoda. Věřím, že se tomuto odvětví dostane ještě větší pozornosti, než kterou momentálně má. Přeci jen ten trend byl vždycky stejný. Co bylo v zahraničí se po nějaké době dostalo i k nám. Tak proč se na té možné vlně nesvést taky 🙂.


Tak jo. Doufám, že teď máš nějakou představu, proč to chci dělat. Kdyby sis o tom chtěl/a popovídat, dej mi vědět na Twittru Kontakt na Twitter samuel_dusekBudu se těšit!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.