Seznam podcastů českých tvůrců

Čím více se věnuji tvorbě vlastního podcastu, tím častěji narážím na další skvělé české tvůrce. Rozhodl jsem se proto sepsat seznam podcastů výhradně od českých tvůrců, o kterých si myslím, že odvádí skvělou práci a určitě stojí za sdílení.

Hyde Park Civilizace

Podcast Hyde Park Civilizace
Podcast Hyde Park Civilizace

Česká televize vyslyšela přání fanoušků pořadu Hyde Park Civilizace, který moderuje Daniel Stach (@DanielStach), a uvolnila všechny díly tohoto pořadu jako audiozáznamy ve formě podcastů. Hyde Park Civilizace si tak od nedávné doby můžete pustit kdykoli a kdekoli a dozvědět se tak něco nového ze světa vědy, techniky a otázek současné společnosti. Při této příležitosti bych rád zmínil, že Daniel Stach je jeden z lidí, se kterými bych si opravdu rád ve svém podcastu popovídal. Tak mi držte pěsti, třeba se mi to jednou podaří.

Proti Proudu

Podcast Proti Proudu
Podcast Proti Proudu

Jeden z prvních českých podcastů, který si stále drží neskutečnou kvalitu. Jeho tvůrce, Daniel Tržil (@dantr), se hodně inspiruje formátem podcastu Tima Ferrise, což mě osobně opravdu hodně sedí. Dan si do svého podcastu zve zajímavé lidi, mezi kterými jsou například Erik Tabery, Petr Mára, nebo Kamil „Kazma“ Bartošek. Každý další díl podcastu Proti Proudu si velice rád poslechnu a nikdy toho nelituji. Moje nejoblíbenější epizoda je právě s Erikem Taberym, kterého bych ve svém podcastu taky jednou moc rád uvítal. Co je podle mě ještě zajímavé je fakt, že Dan dělá podcasty na fulltime. Jednak produkuje svůj vlastní podcast Proti Proudu, ale dělá podcasty i pro další firmy.

Travel Bible

Podcast Travel Bible
Podcast Travel Bible

Také jeden z prvních českých podcastů, ve kterém se jeho autor Matouš Vinš (@MatousVins) věnuje cestování, digitálnímu nomádství, minimalismu, nebo třeba práci v zahraničí. Přemýšlíte-li nad tím, jak propojit cestování s prací, poslechněte si Travel Bible a určitě se dozvíte, jak na to.

European Coffee Trip

Podcast European Coffee Trip
Podcast European Coffee Trip

Jedním z mých zájmů je výběrová káva a kávová kultura jako taková. To že se kluci z European Coffee Trip (@EuroCoffeeTrip) rozhodli pro svůj vlastní podcast je pro mě naprostá pecka a hrozně jim fandím. V podcastu si Aleš Pospíšil povídá s lidmi ze světa výběrové kávy o jejich cestě právě za výběrovou kávou. V první epizodě si můžete například poslechnout příběh Veroniky Galové Veselé, která začala v řetězci kaváren Starbucks (a že to vůbec nebyla špatná zkušenost) a dostala až k titulu několikanásobné vítězky mnoha baristických soutěží. Celý podcast je v angličtině, ale myslím, že to vůbec nevadí a naopak za mě dávám „thumbs up“ za odvahu!

Život Jako Hra

Podcast Život Jako Hra
Podcast Život Jako Hra

Na tento podcast jsem narazil teprve před pár týdny a do teď nechápu, jak je to možné. Jeho tvůrci Aleš Vrána a Honza Markel se pomalu, ale jistě blíží k hranici 150 dílů a stále mají co předávat. V tomto podcastu naleznete tipy, triky a rady hlavně z oblasti koučování. Má nejoblíbenější epizoda z těch, které jsem si zatím poslechl, má jednoduchý název „Nemáš čas?“. Po jejím poslechnutí člověk rychle zjistí, že času, je vždycky dost.

Deep Talks

Podcast Deep Talks
Podcast Deep Talks

Deep talks je podcast Petra Ludwiga (@PetrLudwig), což je autor knihy Konec prokrastinace. Petr si do svého podcastu zve zajímavé lidi z různých oborů a co se mi na jeho podcastu líbí asi nejvíce je to, že se opravdu jedná spíše o dialog Petra a hosta, než o monolog hosta, který jen odpovídá na otázky. V tomhle je mi Petr velkou inspirací a moc rád bych se jeho stylu přiblížil. Určitě bych doporučil epizodu s Karlem „Kovym“ Kovářem, nebo s Vratislavem Hláskem.

Deskoherní inkvizice

Podcast Deskoherní inkvizice
Podcast Deskoherní inkvizice

Když mám volný čas, rád si zajdu s kamarády zahrát nějaké deskové hry. Když jsem se dozvěděl, že o deskových hrách někdo dělá podcast, tak jsem si jej prostě musel poslechnout. A je to super! Určitě tady nenajdete žádné hluboké myšlenky nebo něco takového, ale v případě, že jste taky fanoušci deskovek, tak na odreagování je tenhle podcast ideální.

Další podcasty od českých tvůrců

K těmto podcastům jsem se ještě nedostal, ale v budoucnu si je určitě poslechnu. I tak ale nepochybuji, že patří k české špičce a proto je zde uvádím.

RedBull.cz Podcast

Podcast RedBull.cz
Podcast RedBull.cz

Podcast, který pro RedBull produkuje Dan Tržil. Opět se většinou jedná o rozhovory se zajímavými lidmi.

CZ Podcast

Vůbec bych se nedivil, kdyby se jednalo o nejstarší český podcast vůbec. Kluci tento podcast dělají už od roku 2006 a věnují se v něm hlavně věcem okolo programování.

Český rozhlas

Podcast Český rozhlas
Podcast Český rozhlas

Ve formě podcastů můžete poslouchat i různé pořady z tvorby Českého rozhlasu.


Znal si všechny tyto tvůrce? Nebo doporučil by si mi někoho dalšího? Určitě to napiš zde do komentářů nebo mi dej vědět na mém Twittru  samuel_dusek. Rád si poslechnu další zajímavé tvůrce!

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.