Jakou techniku používám při nahrávání podcastu

V tomto krátkém článku bych rád shrnul vybavení, které k nahrávání mého podcastu Life Engineering používám. Když jsem začal přemýšlet nad tím, jakou techniku si pořídím, vycházel jsem ze svých vlastních zkušeností poslouchání podcastů. Bohužel se mi často stávalo, že jsem musel podcast vypnout kvůli velice špatné kvalitě zvuku, i když samotný obsah byl kvalitní. Řekl jsem si tedy, že do vybavení investuji trochu více, ať se dá můj podcast bez problému poslouchat.

Po přečtení několika recenzí, shlédnutí videí na youtube a poslouchání různých porovnávacích nahrávek jsem se rozhodl pro Samson Go Mic.

Samson Go Mic

Tento mikrofón jsem koupil dvakrát. Jeden pro mě a druhý pro hosta. Musím říct, že při rozbalení mě nejvíce překvapila jeho velikost. Jak můžete vidět na fotkách, tak je opravdu miniaturní. Ještě se mi nestalo, že by nějaký host nebyl překvapen jeho velikostí.

Samson Go Mic
Samson Go Mic

S mým výběrem jsem naprosto spokojený. Myslím, že kvalita zvuku, kterou mi je tento mikrofón schopen poskytnout, je parádní. Navíc jsou tu i další výhody:

Již zmíněná malá velikost

Společně oba mikrofony zabírají v mém batohu naprosto minimum místa. Prakticky ani nevím, že je tam mám.

Možnost připojení přes USB

Samson Go Mic lze připojit do PC přes USB sběrnici. V tom vidím obrovské plus, neboť nepotřebuji nic dalšího a obsluha mikrofonu je tak velice pohodlná.

Clip uchycení

Mikrofon je dodáván společně s clip uchycením. Není tak problém ho k čemukoli přidělat. Samotné clip uchycení funguje i jako malý držák v případě, že je potřeba mít mikrofon na stole.


Samotný mikrofon by však k dobré kvalitě audia nestačil. Jako úplný zelenáč jsem nahrával první epizodu s Kryštofem Novákem bez pop filtru, neboť jsem neměl sebemenší tušení, jak důležitá věc to je. Proto jste si možná i všimli, že kvalita zvuku s Kryštofem není tak dobrá a často jste mohli slyšet různé praskání, lupání a podobně. I když jsem se snažil tyto nepříjemné zvuky po nahrávání v audacity potlačit, stejně tam byly. Rozhodl jsem se tedy, že pro nahrávání další epizodu už musím mít pop filter zařízený.

Pop filter LD D910

Pop filtrů je opět nesmírné množství. Při vybírání jsem hleděl na tři věci:

  • nízká cena – nepřišlo mi to jako věc, do které se vyplatí investovat,
  • husí krk – pro snadnou manipulaci
  • možnost uchycení – pro jednoduchou obsluhu

Jako nejlepší možnost mi tedy přišel pop filter LD D910.

Jen pro zajímavost. První jsem si řekl, že si pop filter vyrobím sám. Není to nic těžkého a na internetu naleznete spoustu návodů, jak na to. Před druhou epizodou jsem si tedy dva vyrobil a vypadaly nějak takto.

Mnou vyrobený pop filter
Mnou vyrobený pop filter

Myslím, že fungovaly opravdu dobře. Na podcastu s Jakubem Jarolímem šel hned vidět rozdíl oproti prvnímu dílu s Kryštofem. Problém jsem spíše viděl v té estetické stránce věci. Tohle prostě dobře nevypadá a pokud chci vypadat aspoň trochu seriózně, musím sehnat něco lepšího. Navíc se mi před nahráváním třetího podcastu s Alešem Pospíšilem oba mnou vyrobené pop filtry rozlepily. Bylo tak rozhodnuto a koupil jsem si dva výše zmíněné.


Audacity

Pro samotné nahrávání a editaci podcastu používám free, open source prográmek Audacity. Je to velice jednoduchá a intuitivní záležitost pro práci se zvukem. Jsem s Audacity naprosto spokojený a nemám co vytknout.

Uživatelské rozhraní programu Audacity
Uživatelské rozhraní programu Audacity

Můj celý jednoduchý setup pak vypadá následovně.

Můj setup pro nahrávání podcastů
Můj setup pro nahrávání podcastů

Stojánky mám prozatím vypůjčené. I když se jedná o stojánky k lampičce za tuším 35 kč z Ikeii, tak perfektně plní svou funkci. V budoucnu by to ale určitě chtělo něco, co tlumí mechanické nárazy, neboť i ty mikrofon velice dobře pobírá a ve zvukové stopě pak vznikají nepříjemné artefakty.

Ve výsledku jsem ale s mou technikou velice spokojený.


Co si myslíš o mém vybavení a o kvalitě zvuku mého podcastu? Měl bys nějaká doporučení pro zlepšení? Nebo s čím nahráváš audio ty? Určitě to napiš zde do komentářů nebo mi dej vědět na mém Twittru  samuel_dusek. Rád si o tom popovídám! 🙂

Líbil se ti článek a myslíš, že stojí za sdílení? Stačí si vybrat svou oblíbenou sociální síť a můžeš ho ihned sdílet.