TRI/SD
swim - bike - run

Průvodce triatlonem: Když o triatlonu moc nevíš, ale chceš se dozvědět více.

Začínáš s triatlonem a rád by ses o triatlonu dozvěděl víc? Tak jsi na správném místě. Tento průvodce triatlonem ti triatlon v krátkosti představí a nasměruje tě k dalším informacím.

Samuel Dušek během triatlonového závodu - Doksy 2023

Triatlon

Triatlon je vytrvalostní závod skládající se ze tří disciplín: plavání, cyklistiky a běhu. Účastník triatlonového závodu absolvuje uvedené disciplíny v daném pořadí. Mezi plaváním a cyklistikou a následně mezi cyklistikou a během závodník absolvuje tzv. přechod, během kterého se připraví na následující disciplínu. Cílem závodníka je dokončit celou trať v co nejkratším čase. Vzdálenost, kterou musí každý závodník absolvovat během každé disciplíny, se liší v závislosti na typu závodu.

Slovo triatlon (anglicky triathlon) je řeckého původu. Skládá se ze dvou slov: treis (česky tři) a athlos (česky soutěž).

Historie triatlonu

Počátky triatlonu lze vysledovat až do 20. let 20. století, kdy se ve Francii konaly první závody obsahující různé disciplíny v různých podobách.

Za počátek moderního triatlonu se však považuje triatlonový závod, který se konal 25. září 1974 v Kalifornii (USA).

Jen o pouhé čtyři roky později, v roce 1978, se konal první závod na vzdálenost Ironmana na Havaji a právě tento závod dost jasně definoval budoucnost triatlonu na několik dalších desítek let. Je to právě tento závod, který se stal tradičním každoročním mistrovstvím světa v dlouhém triatlonu, který se koná ve městě Kona a jeho okolí na havajském ostrově nesoucím název Big Island.

Typické závodní distance

Distancí, ve kterých se účastníci triatlonového závodu mohou utkat, je nespočet. Existuje však několik vzdáleností, které jsou pro triatlonové závody nejtypičtější.

Sprint

Jedná se o nejkratší, ale zato nejintenzivnější distanci. Plavecká část měří 750 metrů, cyklistická část 20 kilometrů a běžecká 5 kilometrů. Tato trať je tak vhodná pro začátečníky pro seznámení se s triatlonem, ale i pro zkušené závodníky, kteří chtějí závodit v té největší intenzitě.

Olympijský triatlon

Této distanci se také říká standardní triatlon a je to právě ta distance, ve které se soutěží na olympijských hrách. Konkrétně byl triatlon v této distanci zařazen poprvé do olympijských her v roce 2000, kdy se hry konaly v Sydney.

Závodníci v plavecké části urazí 1500 metrů, v cyklistické 40 kilometrů a v běžecké pak 10 kilometrů.

V tomto závodě je také obvykle povoleno tzv. draftování v cyklistické části. Tedy závodníci mohou jet v těsné blízkosti za sebou, což šetří energii, a tedy i zlepšuje čas.

Triatlon 70.3

Jedná se o závod, ve kterém účastníci urazí v součtu vzdálenosti všech 3 disciplín 70,3 míle. Jinak je tento závod také znám pod názvy: střední vzdálenost, poloviční ironman, nebo lidově u nás v Česku půlželezňák.

Závodníci v plavecké části urazí 1900 metrů, v cyklistické 90 kilometrů a v běžecké pak rovný půlmaraton, tedy 21,1 kilometru.

V tomto závodě již draftování povoleno není.

Triatlon 100

Jedná se o vzdálenost v tomto seznamu nejmladší, neboť se závody na tuto vzdálenost začaly objevovat teprve nedávno se vznikem triatlonové organizace PTO - Professional Triathletes Organisation.

Opět se jedná o součet vzdálenosti všech tří disciplín. Závodníci v plavecké části urazí 2 kilometry, v cyklistické pak 80 kilometrů a nakonec v běžecké 18 kilometrů.

Účelem této vzdálenosti má být udělat triatlonové závody na delší vzdálenosti divácky atraktivnější.

Ani v tomto závodě není draftování povoleno.

Triatlon 140.6

Jak už název napovídá, jedná se o dvojnásobek závodu 70.3. Jinak se tomuto závodu říká: dlouhý triatlon, ironman triatlon, nebo u nás lidově železňák.

Závodníci v plavecké části urazí 3800 metrů, v cyklistické 180 kilometrů a v běžecké pak celý maraton, tedy 42,2 kilometrů.

Tento závod opravdu důkladně prověří každého účastníka nejen po stránce fyzické, ale i mentální. Je to právě tento závod, který by se dal označit za svatý grál každého triatleta.

Draftování v tomto závodě není povoleno.

DistancePlavání [m]Cyklistika [km]Běh [km]Celková vzdálenost [km]Draftování povoleno
Sprint triatlon75020525,75Ano
Olympijský triatlon1500401051,5Ano
Ironman 70.319009021,1112Ne
Triatlon 10020008018100Ne
Ironman 140.6380018042,2226,2Ne

Jak již bylo psáno výše, vzdáleností triatlonových závodů je nespočet a toto byl výčet těch nejtypičtějších.

Základní pojmy

Seznam základních pojmů z oblasti triatlonu.

Závody

  • Triatlon: Vytrvalostní závod skládající se ze tří disciplín: plavání, cyklistika a běh.

  • Aquatlon: Vytrvalostní závod skládající se z plavání a běhu.

  • Swimrun: Vytrvalostní závod skládající se z plavání a běhu. Obě disciplíny se vystřídají během závodu vícekrát a závodník neabsolvuje přechody.

  • Duatlon: Vytrvalostní závod skládající se z cyklistiky a běhu.

  • Aquabike: Vytrvalostní závod skládající se z plavání a cyklistiky.

  • Přechod / Depo: Část závodu, ve které závodníci mění disciplínu.

  • Drafting: Způsob jízdy v háku (za sebou) v cyklistické části, kdy závodníci jízdou za sebou snižují odpor okolního vzduchu a tím efektivně zvyšují svou rychlost.

Trénink

  • TrainingPeaks: Aplikace, kterou triatleti (ale i jiní sportovci) nejčastěji používají k řízení tréninku.

  • Frekvence: Počet tréninků za časový úsek: nejčastěji týden.

  • Intenzita: Vyjadřuje míru kvality tréninku, například úsilí, rychlost nebo výkon. Jednoduše, čím vyšší výkon, tím vyšší intenzita tréninku.

  • Objem: Vyjadřuje míru kvantity tréninku, nejčastěji se měří pomocí absolvovaných kilometrů, nebo času stráveného tréninkem.

  • Vnímané úsilí (RPE): Subjektivní hodnocení úsilí, které musel atlet během tréninku vyvinout.

  • Klíčový trénink: Trénink, jehož účelem je vyvolat velkou a pozitivní adaptační reakci těla.

  • Brick: Trénink, během kterého atlet absolvuje více disciplín za sebou v těsné blízkosti. Je vhodný pro nácvik přechodů v závodu.

  • Warm-up (rozcvička / zahřátí): Série cvičení a aktivit určených k zahřátí svalů a přípravě těla na fyzickou aktivitu, která může snížit riziko zranění.

  • Cool-down (docvička / vychladnutí): Krátká doba po skončení tréninku nebo závodu, během které atlet provádí cvičení na uvolnění svalů a snížení srdečního tepu.

Zdroje

Triatlonem se může člověk bavit jako závodník, jako fanoušek a nebo prostě obecně jako nadšenec. I mimo tréninky a závody nabízí triatlon spoustu vyžití.

Weby

Na internetu lze o triatlonu hledat další informace na těchto webech:

Knihy

Jak začít s triatlonem? Jak se připravit na první závod? Jak správně trénovat? Odpovědi na tyto otázky a jistě mnohé další lze najít na různých webech, v různých videích a všude možně jinde. Stále však věřím, že ty nejkvalitnější odpovědi lze najít v knihách. Nejvíce mě ovlivnily tyto knihy:

Youtube kanály

V případě, že vás baví sledovat videa na youtube a máte své oblíbené triatlonové sportovce, doporučoval bych se podívat na youtube jestli náhodou váš oblíbenec nemá svůj kanál. V dnešní době to začíná být standard (je to jeden ze způsobů, jak jsi profesionální triatleti mohou přivydělat). Mě osobně baví sledovat kanály těchto profíků:

Skvělý triatlonový obsah na youtube mimo profíky pak lze najít i na těchto kanálech:

Sestřihy ze závodů pak na svých kanálech nabízí triatlonové organizace jako:

Podcasty

Pokud vás baví poslouchat mluvené slovo stejně jako mě, tak bych vám doporučil tyto podcasty: